Aktualności

Pracodawca nie może czytać prywatnych maili bez uprzedzenia

Prywatne wiadmości maile, pracodawcaEuropejski Trybunał Praw Człowieka wydał na początku września 2017 roku orzeczenie dotyczące konieczności informowania pracowników o monitorowaniu komunikacji elektronicznej w ich miejscu pracy. Orzeczenie to będzie miało wpływ na regulacje dotyczące prywatności i ochrony danych.

Sprawa obywatela Rumunii

Orzeczenie Trybunału wydane zostało w odniesieniu do sprawy obywatela Rumunii, którego zwolniono z pracy 10 lat temu. Przyczyną zwolnienia było korzystanie przez niego w prywatnych sprawach z firmowego połączenia internetowego. Pracodawca zbierał wydruki z prywatnej korespondencji przeprowadzonej przez pracownika, które z kolei zostały mu przedstawione przed zwolnieniem.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wydane orzeczenie wskazuje na brak należytego poinformowania pracownika o monitorowaniu komunikacji elektronicznej prowadzonej przez firmę oraz dostępie do treści prywatnej korespondencji. Decyzja podjęta przez pracodawcę dotycząca monitoringu nie była poparta istniejącymi ku temu powodami, ponieważ pracownik nie stwarzał ryzyka dla firmy.

Systemy monitoringu w Polsce

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest ważny, ponieważ podobne systemy są wykorzystywane w wielu europejskich firmach i instytucjach, w tym polskich. Pracownicy często nie są informowani o zakresie kontroli łączy i sprzętów w firmie. Orzeczenie z pewnością wpłynie na regulacje dotyczące prywatności i ochrony danych w Europie. Organizacją, która będzie zajmować się tą kwestią w Polsce jest Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×